El. MŚ: USA wraca do żywych, awans Meksyku i Kostaryki

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: Mundial.goal.pl  |  30.03.2016 09:34
Wszystkie sześć dzisiejszych eliminacyjnych spotkań do Mistrzostw Świata Rosja 2018 w strefie CONCACAF zakończyło się zwycięstwami gospodarzy. Co więcej, żadnemu z gości nie udało się nawet zdobyć gola! Z awansu do finałowej fazy kwalifikacji może cieszyć się już Meksyk, natomiast Stany Zjednoczone z nożem na gardle ograły Gwatemalę.

GRUPA A

Na pierwszego gola w starciu Hondurasu z Salwadorem kibice musieli czekać ponad godzinę. W 62. minucie piłkę głową na przedpole wybił Ceren, a znajdujący się przed linią szesnastki Boniek Garcia przyjął sobie futbolówkę klatkę piersiową, po czym uderzeniem z woleja pokonał Carrillo. Trzy punkty już w doliczonym czasie gry przypieczętował Quioto (były piłkarz Wisły Kraków), który uderzeniem z ostrego kąta z lewej nogi "wcisnął" futbolówkę pod pachą bramkarza z Salwadoru. Dla Hondurasu była to pierwsza wygrana w tej fazie eliminacji, która pozwoliła wskoczyć tej reprezentacji na drugie miejsce w grupie.

Miejsce w finałowej fazie eliminacji zabukowali sobie już Meksykanie, którzy wygrali czwarte spotkanie bez straty gola i z ośmioma punktami przewagi nad resztą stawki wiodą prym w grupie A. El Tri sprawę w rywalizacji z Kanadą załatwili już przed przerwą. W 17. minucie rzut karny na bramkę zamienił Guardado, a już w doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu Fabiana, fantastycznie w polu karnym z rywalami poradził sobie Jesus Corona, który płaskim strzałem pokonał Stamatopoulosa.

GRUPA B

Z awansu do kolejnej rundy cieszyć może się także reprezentacja Kostaryki, która z dziesięcioma punktami na koncie po zwycięstwie nad Jamajką prowadzi w tabeli grupy B. Kostarykańczycy objęli prowadzenie w siódmej minucie, gdy po centrze Gamboy piłkę głową pod poprzeczką ulokował Borges. Osiem minut przed końcem pierwszej odsłony silne uderzenie Ureny odbił przed siebie Blake, a ze skuteczną dobitką pospieszył Bryan Ruiz. Wynik ustalił w 77. minucie Venegas, który po dośrodkowaniu Gamboy umieścił futbolówkę w siatce przy drugiej próbie.

W drugim meczu tej grupy krok w kierunku ostatniej fazy eliminacji wykonała Panama, która pokonała skromnie Haiti. Bezbramkowy rezultat utrzymywał się aż do 81. minuty, kiedy to po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, celną główką z pięciu metrów komplet punktów zapewnił gospodarzom Baloy. Wcześniej z czerwoną kartką po stronie gości z boiska wyleciał Goreux.

GRUPA C

Prawdziwe strzeleckie festiwale urządziły sobie reprezentacje Trynidadu i Tobago oraz Stanów Zjednoczonych w meczach czwartej kolejki. T&T rozbił w pył outsidera - Saint Vincent i Grenadyny aż 6:0. Przed przerwą gospodarze zdobyli jednak tylko jednego gola - dziewięć minut przed końcem wynik otworzył Bateau. Po zmianie stron worek z bramkami szybko się rozwiązał - w 50. minucie trafił Joevin Jones, dziesięć minut później trzeciego gola dołożył Kenwyne Jones, a w 66. minucie bramkę zdobył Molino. W końcówce dwa gole dołożył jeszcze Caesar i Trynidad i Tobago mógł cieszyć się z trzeciego zwycięstwa w tych eliminacjach.

Po porażce przed kilkoma dniami, Stany Zjednoczone w rewanżowym starciu z Gwatemalą nie mogły pozwolić sobie na żaden inny rezultat niż wygrana. Podopieczni trenera Klinsmanna dobrze weszli w mecz i w 12. minucie po szczęśliwym zgraniu Zardesa z bramki cieszyć mógł się Dempsey. Gospodarze drugiego gola dołożyli dziesięć minut przed przerwą, kiedy to po dośrodkowaniu Bradley'a z rzutu rożnego celnie główkował Cameron. Tuż po przerwie The Stars and Stripes podwyższyli na 3:0 - znów "niekontrolowaną" asystę zanotował Zardes, a do siatki piłkę skierował Zusi. Wynik meczu minutę przed końcem regulaminowego czasu gry ustalił Altidore, który skorzystał z asysty Dempsey'a.

Trynidad i Tobago - Saint Vincent i Grenadyny 6:0 (1:0)
1:0 Bateau 36'
2:0 J. Jones 50'
3:0 K. Jones 60'
4:0 Molino 66'
5:0 Caesar 86'
6:0 Caesar 89'

Stany Zjednoczone - Gwatemala 4:0 (2:0)