El. MŚ: Brazylia gromi, Argentyna traci punkty

Neymar

Liderem eliminacji w strefie CONMEBOL po dziewięciu kolejkach są Urugwajczycy, którzy pewnie pokonali Wenezuelę. Komplet punktów na swoje konto dopisali także Brazylijczycy i Kolumbijczycy, natomiast Argentyna, bez kontuzjowanego Messiego, tylko zremisowała z Peru.

Szóste zwycięstwo w eliminacjach  i utrzymanie pozycji lidera zagwarantowali sobie reprezentanci Urugwaju, którzy pokonali zamykającą stawkę Wenezuelę. Początek spotkania niespodziewanie należał jednak do ekipy La Vinotinto, a najlepszą okazję zmarnował Penaranda, nie trafiając do pustej bramki. Później przebudzili się już Urusi – w 29. minucie po dośrodkowaniu Suareza, silną główką ręce bramkarza przełamał Lodeiro. Kolejne bramki padały po zmianie stron – 14 sekund po wznowieniu na 2:0 podwyższył Cavani, który w 79. minucie ustalił wynik spotkania po sprytnej asyście piętą Suareza. Wenezuelczycy od 64. minuty musieli radzić sobie w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Vizcarrondo.

Lodeiro – Vizcarrondo, Figuera, Gonzalez

Urugwaj: Muslera – Silva (89′ Pereira), Godin, Coates, Corujo – Rodriguez (80′ Laxalt), Lodeiro (66′ Vecino), Arevalo, Sanchez – Cavani, Suarez

Wenezuela: Hernandez – Villanuva, Vizcarrondo, Wilker, Gonzalez – Figuera (81′ Otero), Rincon – Penaranda (61′ Martinez), Juanpi (65′ Velasquez), Guerra – Rondon

—————————————

Tylko jedną bramkę obejrzeli za to kibice zgromadzeni na Estadio Defensores del Chaco w Asuncion, gdzie Kolumbia pokonała Paragwaj. Gospodarze najlepszą okazję stworzyli sobie dziesięć minut po przerwie, kiedy to po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzał głową Gomeza odbił Ospina, a dobijający Lezcano trafił w ustawionego na linii bramkowej Diaza. Los Cafeteros decydujący cios zadali w doliczonym czasie gry, kiedy to po wymianie piłki z Cardoną, Bacca piękną podcinką pokonał wychodzącego z bramki Barreto.

Paragwaj – Kolumbia 0:1 (0:0)
0:1 Bacca 90+1′

Ayala, Rojas, Candia, Lezcano – Aguilar

Paragwaj: Barreto – Candia, da Silva, Gomez, Moreira – Romero, Ayala, Rojas, Riveros (46′ Derlis Gonzalez) – Lezcano (75′ Dominguez), Benitez (62′ Barrios)

Kolumbia: Ospina – Diaz, Murillo, Mina, Arias – Muriel (77′ Cardona), Aguilar, Sanchez, Barrios (71′ Mejia), Cuadrado (81′ Berrio) – Bacca

Trzecie z rzędu eliminacyjne zwycięstwo odnieśli piłkarze z Brazylii, którzy na Arena das Dunas w Natal zdemolowali Boliwię, w szczególności w pierwszej połowie, w której Canarinhos zdobyli cztery gole. W 11. minucie futbolówkę na połowie przeciwnika przejął Neymar, który po wymianie piłki z Gabrielem Jesusem otworzył wynik, a kwadrans później, po indywidualnej akcji Giuliano do siatki trafił Coutinho. W końcówce pierwszej odsłony dwie asysty zanotował Neymar, który najpierw podawał przy trafieniu Filipe Luisa, a w 44. minucie wyłożył piłkę do Gabriela Jesusa. Kwadrans przed zakończeniem regulaminowego czasu gry, po dośrodkowaniu Coutinho z rzutu rożnego, strzałem głową wynik ustalił Firmino.

Neymar – Melean, Azogue,

Brazylia: Alisson – Filipe Luis, Miranda, Marquinhos, Alves – Giuliano (76′ Lima), Fernandinho – Neymar (69′ Willian), Augusto, Coutinho – Gabriel Jesus (67′ Firmino)

Boliwia: Lampe – Zenteno, Raldes, Rodriguez, Bejarano – Arce (55′ Ramallo), Melean, Azogue, Campos (64′ Vaca) – Duk (78′ Escobar), Martins Moreno

W ostatnim meczu dziewiątej kolejki eliminacji w strefie CONMEBOL, Peru zremisowało przed własną publicznością z Argentyną. Albicelestes mogli objąć prowadzenie już w dziesiątej minucie gry, ale po strzale Aguero z rzutu wolnego, futbolówkę na słupek strącił Gallese. Pięć minut później było już jednak 0:1 – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, najsprytniejszy w polu karnym okazał się Funes Mori. Pozostałe bramki padły już po przerwie – w 58. minucie po zagraniu Trauco z lewej flanki wyrównał Guerrero, ale w 77. minucie po prostopadłym podaniu Zabalety, Argentyńczycy ponownie wyszli na prowadzenie po trafieniu Higuaina. Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy – sześć minut przed końcem, po faulu Moriego na Guerrero, rzut karny wykorzystał Cueva.

Peru – Argentyna 2:2 (0:1)
0:1 Mori 15′
1:1 Guerrero 58′
1:2 Higuain 77′
2:2 Cueva (k.) 84′

Yotun – Otamendi, Zabaleta, Higuain, Mori

Peru: Gallese – Trauco, Rodriguez, Ramos, Corzo Chavez – Yotun, Tapia – Flores (58′ Ruidiaz), Cueva (84′ Lobaton), Benavente (46′ da Silva) – Guerrero

Argentyna: Romero – Rojo, Mori, Otamendi, Zabaleta – Kranevitter, Mascherano – Di Maria, Aguero (73′ Banega), Dybala (65′ Correa) – Higuain

Po dziewięciu kolejkach liderem eliminacji w strefie CONMEBOL są Urugwajczycy z 19 punktami na koncie. Miejsca gwarantujące awans zajmuje także Brazylia, Ekwador i Kolumbia. Coraz trudniejsza robi się sytuacja Chilijczyków, którzy do czołowej piątki tracą pięć punktów.