Derby Kraju Basków dla Alaves

dodał: Marcin Mondorowicz  |  źródło: PrimeraDivision.pl  |  18.06.2020 21:31

W pierwszym z czwartkowych spotkań 29. kolejki La Liga, Deportivo Alaves pokonało u siebie 2:0 Real Sociedad. Goście z San Sebastian skomplikowali tym samym swoją sytuację w walce o miejsce w pierwszej czwórce, premiowane grą w Lidze Mistrzów.

W roli faworyta do czwartkowych Derbów Kraju Basków przystępowali goście z San Sebastian, którzy potrzebowali kompletu punktów, aby wrócić na czwarte miejsce w tabeli, z którego w środę zrzuciło ich Atletico Madryt. Tymczasem Alaves postawiło im bardzo trudne warunki, choć to piłkarze Realu Sociedad przez większość meczu prowadzili grę i długo utrzymywali się przy piłce.

W pierwszej połowie piłka bardzo długo krążyła pomiędzy zawodnikami Realu Sociedad, ale niewiele z tego wynikało. Drużyna z San Sebastian nie potrafiła znaleźć sposobu na defensywę rywali i wypracowanie sobie dogodnej sytuacji do objęcia prowadzenia. Gospodarze nastawili się natomiast na grę z kontrataku, którymi co jakiś czas nękali rywali. Ostatecznie jednak w pierwszej połowie nie obejrzeliśmy ani jednego gola.

Kluczowa dla losów spotkania sytuacja miała miejsce w 59. minucie. Wówczas po dośrodkowaniu w pole karne, futbolówkę przyjął Lisandro Magallan, ta trafiła jeszcze pod nogi ustawionego przed bramką Borjy Saina, który dokonał egzekucji i umieścił ja w siatce.

W kolejnych minutach Real Sociedad szukał okazji do zdobycia wyrównującego gola, ale cały czas nieskutecznie. Gospodarze bardzo dobrze bronili dostępu do własnej bramki i korzystnego dla siebie wyniku.

Obie drużyny spotkanie musiały kończyć w dziesiątkę. Najpierw w 81. minucie z boiska usunięty został zawodnik Realu Sociedad Joseba Zaldua, a sześć minut później dołączył do niego piłkarz Alaves Tomas Pina.

W samej końcówce spotkania Alaves zdobyło jeszcze drugiego gola. Tym razem do bramki strzeżonej przez Remiro trafił Martin Aguirregabiria.