Barcelona bez prezydenta! Zapadły zaskakujące decyzje

Josep Maria Bartomeu
Josep Maria Bartomeu fot. PressFocus

Josep Maria Bartomeu nie jest już prezydentem FC Barcelony. Po pilnie zwołanym na wtorkowe popołudnie posiedzeniu zarządu, zarówno były już prezydent Dumy Katalonii, jak i pozostali członkowie zarządu zdecydowali o złożeniu rezygnacji. Tym samym zaplanowane na najbliższy weekend głosowanie nad wotum nieufności nie dojdzie do skutku.

Czytaj dalej…

Jeszcze w poniedziałek Bartomeu zapewniał, że nigdy nie rozważał złożenia rezygnacji i nie zamierza tego zrobić. Zmienił jednak zdanie, po tym jak katalońskie władze po raz kolejny wydały zgodę na organizację referendum w najbliższy weekend, podczas którego członkowie klubu mieliby głosować nad wotum nieufności wobec prezydenta oraz pozostałych członków zarządu.

Bartomeu i zarząd klubu cały czas zapewniali, że chcą aby głosowanie się odbyło, ale jednocześnie uważali, że nie powinno się to odbyć w wyznaczonym terminie. Ich zdaniem żądanie, aby członkowie klubu udali się na głosowanie, gdy jednocześnie mówi się im, aby zostali w domu i nie ryzykowali niepotrzebnych podróży w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, jest sprzeczne. Z argumentami wysuwanymi przez klub nie zgodziły się jednak katalońskie władze, które nie zmieniły zdanie i dały “zielone światło” na przeprowadzenie głosowania, które zgodnie ze statutem powinno odbyć się 1 i 2 listopada.

Z uwagi na złożone rezygnacje do głosowania jednak nie dojdzie. Co teraz? Statut katalońskiego klubu stanowi, że w takim przypadku powołany powinien zostać Komitet Zarządzający, który tymczasowo zastąpi zarząd klubu. Według hiszpańskich medió, powinno to nastąpić w środę lub czwartek. Głównym zadaniem komitetu będzie wezwanie do przeprowadzenia wyborów, które powinny odbyć się w ciągu trzech miesięcy.

Bartomeu katalońskim klubem kierował od stycznia 2014 roku, po rezygnacji Sandro Rosella. Wcześniej przez cztery lata piastował funkcję wiceprezesa ds. sportowych.

Komentarze