FC Barcelona planuje otworzyć La Masie dla trenerów

Prezydent Laporta i Xavi
Prezydent Laporta i Xavi Pressfocus

Notowania FC Barcelony od momentu objęcia posady trenera przez Xaviego poszły mocno w górę. Klub dostrzega duży potencjał szkoleniowy drzemiący w byłych piłkarzach. Między innymi z tego powodu planuje utworzyć specjalistyczne centrum, kształcące młodych trenerów.

  • FC Barcelona od lat korzysta z usług trenerów ściąganych z innych klubów
  • Klub chciałby sam zająć się skuteczniejszym kształceniem przyszłych szkoleniowców
  • Prezydent Laporta planuje utworzyć do tego specjalistyczne centrum

La Masia chce poza piłkarzami produkować także trenerów

Klub chciałby, aby przyszli szkoleniowcy drużyn młodzieżowych, a może w dalszej perspektywie także pierwszej drużyny mieli wszelkie niezbędne narzędzia do rozwoju. Barca zdaje sobie sprawę, że ważny w rozwoju piłkarzy jest również postęp prowadzących ich trenerów. Ci, swoją wiedzą mogą się potem dzielić właśnie z zawodnikami. Zgodnie z planami Joana Laporty, Szkoleniowcy mają mieć do dyspozycji ekspertów w obszarach techniczno-taktycznym, fizycznym, psychologicznym, medycznym, przywództwa, a także komunikacji.

Projekt opiera się na tym, że trener jest liderem swojego sztabu szkoleniowego i szatni. Klub chce w pełni wyciągnąć z nich potencjał, aby ci mogli lepiej prowadzić i rozwijać piłkarzy. Naturalnie nie uda się to w przypadku wszystkich kandydatów, natomiast wystarczy, że kilku z nich uda się odpowiednio pomóc, by rezultaty były widoczne w wielu sekcjach. 

Zarząd Barcy zdaje sobie sprawę, że już od wielu lat polega na trenerach, którzy swoje szlify zdobywali poza Barceloną. Ostatnim trenerem prowadzącym najpierw rezerwy, a potem pierwszą drużynę był Luis Enrique. Wcześniej taką właśnie drogę wytyczył Pep Guardiola, uważany za najlepszego trenera w historii klubu z Camp Nou. Daleki od pójścia w ich ślady jest zajmujący się obecnie Barceloną B Sergi Barjuan. Rezerwy od wielu lat nie są w stanie awansować do drugiej ligi, a w obecnej kampanii grozi im nawet spadek do czwartek klasy rozgrywkowej. 

Według szacunków, projekt zacznie być wdrażany w przyszłym sezonie. Do tego czasu będzie trwała praca nad konkretną koncepcją i strategią działania. Centrum wsparcia i usług dla sportowców i trenerów ma być prowadzone przez dyrektora sportów profesjonalnych FC Barcelony Xaviera Budo. Ma ono liczyć około 40 fachowców z różnych dziedzin, którzy stworzą multidyscyplinarny zespół.

Czytaj też: Barcelona osiągnęła ustne porozumienie z obrońcą Chelsea

Komentarze