FC Barcelona bez Daniego Alvesa w Lidze Europy

Dani Alves
Dani Alves Pressfocus

FC Barcelona do rozgrywek Ligi Europy mogła zarejestrować trzech dodatkowych zawodników. Kandydatów było na te miejsca aż czterech. Wśród nich znajdowali się zakontraktowani zimą Dani Alves, Adama Traore, Ferran Torres i Pierre-Emerick Aubameyang. Sztab zdecydował, że zawodnikiem, który nie zostanie zarejestrowany będzie Alves.

  • Zimą Barcelonę zasiliło czterech piłkarzy
  • Klub nie mógł zarejestrować wszystkich do Ligi Europy z powodu limitu
  • Postanowiono, że poza kadrą pozostanie 38-letni Dani Alves

Alves ofiarą przestarzałych przepisów

Po transferze Pierre’a-Emericka Aubameyanga jasne stało się, że któryś z czterech nowych piłkarzy Dumy Katalonii nie zostanie zarejestrowany w rozgrywkach Ligi Europy. Azulgrana pierwszy raz od sezonu 2000/01 zagra w tych rozgrywkach. Katalończycy zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie E Ligi Mistrzów . Zgodnie z przepisami w styczniu do europejskich pucharów można zarejestrować trzech dodatkowych piłkarzy. Nawet w przypadku usunięcia kogoś z listy, np w przypadku sprzedaży, limit nowych miejsc nie zwiększa się.

Barca pozyskała zimą Adamę Traore, Ferrana Torresa i Aubameyanga, a od stycznia pozwolenie na grę otrzymał Dani Alves, który przybył do Barcelony już na początku sezonu. Już wcześniej pewne było, że sztab zrezygnuje z rejestracji Ferrana Jutgli i Abde Ezzalzouliego. Piłkarze Barcelony B nie spełniali wymagań rozgrywek, związanych z długością gry w klubie. Gdyby spędzili w Barcelonie dłużej niż dwa lata, mogliby zostać zarejestrowani w europejskich pucharach bez zajmowania limitu miejsc dla nowych zawodników. Z wymienionej czwórki ostatecznie Azulgrana postawiła na Traore, Aubameyanga i Ferrana Torresa. Pod uwagę wzięto przede wszystkim zaawansowany już wiek Alvesa, który w maju skończy 39 lat. Brazylijczyk będzie na pewno potrzebny Xaviemu w starciach ligowych, a czasie meczów rozgrywek europejskich będzie on mógł odpocząć.

Problem FC Barcelony wzbudza dyskusję na temat aktualności przepisów dotyczących limitów piłkarzy, którzy mogą zimą zostać zarejestrowani w rozgrywkach. Zwłaszcza, że wiele klubów europejskich dokonuje coraz większej liczby operacji właśnie w styczniu.

Czytaj też: Barcelona zaprezentowała zimowy nabytek

Komentarze