Barca rozważa wprowadzenie własnej kryptowaluty

Zarząd FC Barcelony
Zarząd FC Barcelony Pressfocus

FC Barcelona ogłosiła w środę, że planuje rozwijać własną kryptowalutę i metaverse. Decyzja jest podyktowana chęcią pomocy w przetrwaniu finansowym. Klub ma ogromne długi, a zarząd intensywnie pracuje nad ich redukowaniem.

  • Długi Barcy zmuszają zarząd do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań
  • Prezydent Joan Laporta stara się redukować pensje piłkarzy i przeprowadzać transfery bezgotówkowe
  • Klub planuje wprowadzić własną kryptowalutę, aby poprawić tę sytuację

Świat wirtualny pomoże Barcy zarobić?

W listopadzie 2021 roku prezydent klubu Joan Laporta poinformował opinię publiczną, że dług FC Barcelony wynosi ponad pół miliarda euro. Winny tego stanu rzeczy w jego opinii jest poprzedni zarząd, który bardzo nierozsądnie dysponował majątkiem Dumy Katalonii. Laporta i jego sztab nieustannie pracują nad poszukiwaniem oszczędności i sukcesywnie redukują długi. Jednym z pomysłów Katalończyków jest założenie własnej kryptowaluty. 

Barca mogłaby zostać pierwszą drużyną piłkarską, która wprowadzi na rynek swoją własną, niezależną kryptowalutę. Zapowiedział to w poniedziałek na konferencji Mobile World Congress 2022 prezes Laporta. Jako główny powód tej decyzji Hiszpan podał konieczność konkurowania FC Barcelony z klubami należącymi do wielkich korporacji i zagranicznych inwestorów. 

Chcemy stworzyć własną kryptowalutę i musimy to zrobić sami. Jesteśmy inni, ponieważ utrzymujemy się finansowo z tego, co możemy wygenerować poprzez przemysł sportowy – powiedział Laporta. 

Rozwijamy naszą własną Metaverse, dlatego odrzuciliśmy możliwość powiązania się z jakimikolwiek kryptowalutowymi firmami – dodał. 

Plany Barcy nie są pierwszym podejściem do uaktywnienia sektora cyfrowych aktywów. Klub od 2020 roku emituje BAR, token kibica, który został wprowadzony na rynek za pośrednictwem strony internetowej socios.com. Dzięki temu fani mogą mieć realny wpływ na podejmowane przez klub decyzje, uzyskać dostęp do doświadczeń VIP, czy oficjalnych produktów.

Czytaj też: Czy Dembele zostanie ostatecznie w FC Barcelonie?

Komentarze