Barcelona wysłuchała głosu kibiców. Superliga wymaga redefinicji

Piłkarze Barcelony
Piłkarze Barcelony PressFocus

Barcelona wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie Superligi. Klub uważa, że jej powstanie jest konieczne, ale wysłuchał głosu kibiców i zamierza ponownie rozważyć zasady jej powstania.

Barcelona przedostatnim klubem, który wycofał się z Superligi

Między wtorkiem a środą dziesięć z dwunastu klubów-założycieli Superligi wystosowało oświadczenia, w których poinformowały, iż wycofują się z projektu. W czwartek o swojej decyzji poinformowała Barcelona.

FC Barcelona podziela pogląd większości najważniejszych europejskich klubów piłkarskich. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę obecny klimat społeczno-gospodarczy, istnieje potrzeba reform strukturalnych w celu zagwarantowania stabilności finansowej światowej piłki nożnej poprzez ulepszenie produktu oferowanego kibicom na całym świecie, a także poprzez konsolidację, a nawet powiększenie bazy fanów, dzięki której ten sport jest utrzymywany.

W tym kontekście zarząd FC Barcelona przyjął w trybie pilnym ofertę udziału, jako członek-założyciel Superligi. Miał to być konkurs mający na celu poprawę jakości i atrakcyjności produktu oferowanego fanom piłki nożnej. Jednocześnie podtrzymując jedną z najbardziej niezbywalnych zasad klubu odnośnie poszukiwania nowych formuł solidarności z całą piłkarską rodziną.

Podjęto tę decyzję w przekonaniu, że odrzucenie możliwości udziału w tym projekcie byłoby błędem historycznym. Jako jeden z czołowych klubów sportowych na świecie, naszym zamiarem zawsze jest bycie w czołówce. Jest to nieodzowna część tożsamości klubu, a także jego ducha sportowego, społecznego i instytucjonalnego” – tłumaczy swoją pierwotną decyzję Duma Katalonii.

Jednocześnie w oświadczeniu poinformowano, iż ostateczna decyzja o wycofaniu się z Superligi w obecnej formie, była umotywowana reakcją fanów.

“FC Barcelona jako klub, który zawsze był i zawsze będzie własnością każdego ze swoich socios, wyraźnie zastrzegł sobie prawo do przedłożenia tak ważnej decyzji ostatecznemu zatwierdzeniu przez właściwe organy społeczne.

Biorąc pod uwagę publiczną reakcję, jaką wspomniany projekt wywołał w wielu sferach, nie ma wątpliwości, iż FC Barcelona zdaje sobie sprawę z konieczności znacznie bardziej dogłębnej analizy przyczyn, które tę reakcję spowodowały. Tak dogłębna analiza wymaga czasu i niezbędnego opanowania, aby uniknąć pochopnych działań” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Duma Katalonii jednocześnie podkreśliła, że Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo do inicjatywy ze strony klubów założycielskich Superligi. Można zatem zgodzić się z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zbigniew Boniek podkreślił, że temat nowych rozgrywek nie jest zamknięty, a kluby-założyciele już pracują nad zredefiniowaniem swojego projektu.

Komentarze