Brazylijczycy nie zgadzają się z rekordem Messiego

Lionel Messi
Lionel Messi PressFocus

W ubiegłym tygodniu Lionel Messi zdobył bramkę nr 644 w barwach Barcelony. Tym samym według piłkarskich statystyków pobił rekord brazylijskiej legendy Pelego, pod względem liczby zdobytych goli dla jednego zespołu. Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się jednak brazylijski Santos.

Brazylijski klub, w którym przez wiele lat występował Pele, uważa, że ich legendzie błędnie nie zaliczono bramek zdobytych w meczach towarzyskich. Według ich wyliczeń, były reprezentant Brazylii zdobył dla ich zespołu 1091 bramek.

W niedzielę na oficjalnej stronie Santosu pojawiło się oświadczenie klubu w tej sprawie. Czytamy w nim: “Według relacji specjalistycznej prasy Król Futbolu zdobył 643 bramki w rozgrywkach, a 448 bramek zdobytych w meczach i turniejach towarzyskich zostało odrzuconych, jakby miały mniejszą wartość niż pozostałe. Argumentem niektórych analityków jest to, że wiele z tych 448 bramek zdobytych w meczach towarzyskich padło ze słabymi przeciwnikami, takimi jak małe lub regionalne drużyny. Mimo to, mecze były rozgrywane w oficjalnych trykotach, zgodnie z oficjalnymi przepisami gry”.

“Musimy pamiętać, że kluby mogły grać tylko mecze towarzyskie z poparcie regionalnych i krajowych federacji, co jest jedną z zasad narzuconych przez FIFA, światowej organizacji piłkarskiej. Uwzględnienie subiektywnych czynników, takich jak słabość przeciwników, nie jest idealne do opracowywania danych statystycznych. Liczby są bezwzględne” – dodano.

Komentarze