CAS zdecydował. Barcelona otrzyma odszkodowanie od Santosu

Gabriel Barbosa
Gabriel Barbosa PressFocus

Santos będzie musiał zapłacić Barcelonie odszkodowanie w wysokości 2,9 miliona euro. To konsekwencja decyzji Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który uznał, że brazylijski klub bezprawnie zerwał porozumienie obu klubów w sprawie transferu Gabriela Barbosy – informuje ESPN.

W 2013 roku Barcelona doszła z Santosem do porozumienia w sprawie transferu Neymara. W ramach podpisanej umowy, kataloński klub zapewnił sobie również pierwszeństwo wykupu trzech innych zawodników brazylijskiego klubu – Gabriela Barbosy, Victora Andrade i Givy. Porozumienie zakładało, że w przypadku przyjęcia przez Santos oferty za któregokolwiek z tych zawodników, Barcelona otrzyma określoną w umowie ilość czasu na wyrównanie opłaty transferowej ustalonej przez brazylijski klub z innym klubem.

W 2016 roku władze Santosu nie poinformowały jednak odpowiednio wcześnie katalońskiego klubu o przyjęciu oferty Interu Mediolan opiewającej na około 25 milionów euro za Gabriela Barbosę. Informacja do Barcelony dotarła dopiero na 48 godzin przed zamknięciem okna transferowego.

FC Barcelona złożyła w związku z tym skargę do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), ale została ona wówczas oddalona. Sprawa trafiła następnie do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który po ponad czterech latach od przeprowadzki zawodnika do Włoch, przyznał rację klubowi z Camp Nou i nakazał Santosowi wypłacenie odszkodowania w wysokości 2,9 miliona euro.

Brazylijczyk w zespole Interu rozegrał zaledwie 10 spotkań we wszystkich rozgrywkach, zdobywając w nich zaledwie jednego gola. W kolejnych sezonach był wypożyczany do Benfiki Lizbona, Santosu i Flamengo. Ostatni z tych klubów wykupił do definitywnie w styczniu 2020 roku.

Komentarze