Daily Mirror: Barcelona płaci za transferowe błędy

Luis Suarez
Luis Suarez fot. Cosmin Iftode / Sport Pictures

Nie jest tajemnicą, że Barcelona zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Duży wpływ na to ma polityka transferowa katalońskiego klubu. W ostatnich latach do zespołu za olbrzymie kwoty trafiło wielu zawodników, którzy okazywali się transferowymi niewypałami.

Czytaj dalej…

Ostatnie bardzo udane okno transferowe miało miejsce w 2014 roku, kiedy do drużyny dołączyli tacy zawodnicy jak Luis Suarez, Marc-Andre ter Stegen i Ivan Rakitić – wynika z analizy przygotowanej przez Daily Mirror. Brytyjski dziennik podkreśla, że Barcelona wyłożyła za nich odpowiednio 75, 16 i 11 milionów funtów.

Od tamtej pory klub pozyskał na zasadzie definitywnego 32 zawodników, płacąc za nich łącznie niemal miliard funtów. Tymczasem obecnie klub dysponuje zespołem znacznie słabszym od tego z 2014 roku.

W międzyczasie Barcelona sprzedała zawodników na łączną kwotę przekraczającą 665 milionów funtów, czyli 330 milionów mniej niż sama wydała w tym samym okresie. Dużą część z tej kwoty Barcelona uzyskała ze sprzedaży Neymara, który przeszedł do Paris Saint-Germain za niemal 200 milionów funtów.

Do klubu w ostatnich latach za olbrzymie pieniądze sprowadzeni zostali między innymi Antoine Griezmann (108 milionów funtów), Philippe Coutinho (145 milionów funtów) i Ousmane Dembele (112,5 miliona funtów). Żaden nie zdołał spełnić pokładanych w nim nadziei. Warto tutaj również zaznaczyć, że z klubem pożegnał się Neymar, który sam dawał zdecydowanie więcej drużynie niż wspomniana trójka. Wcześniej przygodę z klubem zakończyły jego legendy – Andres Iniesta czy Xavi Hernandez. Nie jest więc niczym dziwnym, że klub nie tylko zmaga się obecnie z dużymi problemami finansowymi, ale także jakość drużyny znacząco odbiega od tej, do której przyzwyczaili się kibice Duma Katalonii.

Czy w najbliższym czasie sytuacja Barcelony ulegnie zmianie? Będzie o to bardzo trudna. Już teraz Duma Katalonii nie może sobie pozwolić na wyłożenie 111 milionów euro za napastnika Interu Mediolan Lautaro Martinez. Trudno więc spodziewać się, aby w podczas najbliższych okienek transferowych Barcelona była w stanie wydać większe kwoty na wzmocnienia drużyny. Efekt może być widoczny na boisku.

Komentarze