El. Euro 2020: Hiszpania lepsza od Rumunii

Sergio Ramos
Sergio Ramos fot. Grigoriy Sisoev / Sputnik/Hepta/Sport Picture

Zwycięski marsz w eliminacjach Euro 2020 kontynuują Hiszpanie, którzy pokonując na wyjeździe Rumunię 2:1 (1:0), odnieśli piąte zwycięstwo w trwających kwalifikacjach. La Furia Roja prowadziła 2:0 po bramkach Ramosa i Alcacera, ale ostatnie pół godziny przyniosło spore emocje – najpierw gola zdobył Andone, a w końcówce z boiski wyleciał Llorente. Wynik nie uległ już jednak zmianie.

Aż do sześciu zmian doszło w wyjściowej jedenastce Rumunów względem wygranego meczu z Maltą – tym razem szansę od pierwszych minut dostali Tosca, Grigore, Chiriches, Benzar, Tanciu oraz Deac. Jeśli chodzi o poprzednie spotkanie eliminacyjne, to w pierwszym składzie Hiszpanii różnic było pięć – na murawie mogliśmy oglądać bowiem Navasa, Llorente, Saula Nigueza, Paco Alcacera oraz Ceballosa.

Już w drugiej minucie goście mogli wyjść na prowadzenie – Jesus Navas zagrał w pole karne do Paco Alcacera, który przegrał jednak pojedynek jeden na jednego z Tatarusanu. Napastnik BVB miał kolejną okazję cztery minuty później, ale znów górą okazał się rumuński bramkarz, który zdołał trącić futbolówkę palcami w taki sposób, by minęła światło bramki.

Napór La Furia Roja trwał w najlepsze i w 12. minucie Tatarusanu ponownie został zmuszony do interwencji – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzał głową oddał niepilnowany na dalszym słupku Ramos, ale bramkarz Lyonu przeniósł piłkę nad poprzeczkę. Dwie minuty później, po centrze Navasa, Tatarusanu wybronił nogami próbę Jordiego Alby.

W 27. minucie starania podopiecznych trenera Moreno przyniosły w końcu wymierny skutek – Deac sfaulował w polu karnym Ceballosa, a jedenastkę na gola zamienił Sergio Ramos. Osiem minut przed przerwą znów w dogodnej sytuacji znalazł się Alcacer, ale i tym razem 26-latek nie był w stanie pokonać Tatarusanu.

Druga połowa doskonale rozpoczęła się dla reprezentantów Hiszpanii, którzy fantastycznie “rozklepali” obronę Rumunów – Ceballos dograł między obrońcami do Alby, ten wyłożył futbolówkę niepilnowanemu Alcacerowi i tym razem napastnik BVB nie mógł już zmarnować tak wybornej okazji.

Kwadrans po zmianie stron, podopieczni trenera Contry nieoczekiwanie zdobyli gola kontaktowego – po dośrodkowaniu Benzara z prawej flanki, piłkę idealnie głową zgrał Puscas, a z kilku metrów, również głową, do siatki skierował ją wprowadzony kilka minut wcześniej Andone.

W 80. minucie, temperatura na murawie stadionu w Bukareszcie znacząco wzrosła – uciekający obrońcom Puscas padł tuż przed polem karnym po starciu z Llorente i sędzia Aytekin zdecydował się wyrzucić Hiszpana z boiska.

W doliczonym czasie gry, piłkę na wagę remisu miał na głowie Puscas – po dośrodkowaniu Hagiego z prawego skrzydła, Kepa doskonale wybronił jednak uderzenie głową z pięciu metrów, a dobijający Grigore posłał futbolówkę nad poprzeczką.

Hiszpania pewnie zmierza ku zwycięstwie w grupie i ma w dorobku komplet 15 punktów – za trzy dni, Hiszpanie zmierzą się z Wyspami Owczymi, podczas gdy Rumuni eliminacyjną kampanię kontynuować będą w rywalizacji z Maltą.

Rumunia – Hiszpania 1:2 (0:1)

0:1 Ramos (k.) 29′
0:2 Alcacer 47′
1:2 Andone 60′