El. Euro 2020: Hiszpania na piątkę

Fabian Ruiz
Fabian Ruiz fot. Razvan Pasarica / SPORT PICTURES

Ósme zwycięstwo na zakończenie eliminacyjnej kampanii odnieśli piłkarze reprezentacji Hiszpanii, którzy w Madrycie pokonali Rumunię 5:0, pieczętując tym samym zajęcie pierwszego miejsca w grupie F. Bramki dla gospodarzy zdobyli Gerard Moreno (dwie), Fabian Ruiz, Mikel Oyarzabal oraz Adrian Rus, który zaliczył “swojaka”.

Tylko czterech zawodników pozostało w wyjściowej jedenastce Hiszpanii po meczu z Maltą – na murawie Wanda Metropolitano pojawili się bowiem Ramos, Cazorla, Morato oraz Gerard Moreno. Pięciu zmian po porażce z Rumunią dokonał za to opiekun Tricolorii, Cosmin Contra – Bancu, Mogos, Mitrita, Deac oraz Keseru zostali zastąpieni przez Toscę, Benzara, Marina, Hagiego oraz Comana.

Od pierwszych minut zdecydowaną przewagę na murawie Wanda Metropolitano osiągnęli gospodarze – po nieco ponad czterech minutach, futbolówka trafiła do siatki Rumunów, ale gol Gayi nie został uznany z powodu ofensywnego faulu Valencii.

W ósmej minucie było już jednak 1:0 – po centrze Gayi z lewego skrzydła, strzał Carvajala z powietrza odbił przed siebie Tatarusanu, ale ze skuteczną dobitką pospieszył Fabian Ruiz. Kilka minut później na piłce przed własnym polem karnym poślizgnął się Ramos – futbolówkę zgarnął Puscas, którego silne uderzenie zdołał sparować jednak na rzut rożny Kepa.

Niespełna kwadrans przed końcem pierwszej części gry, gospodarze dołożyli drugiego gola – po krótkim rozegraniu rzutu rożnego, piłkę w pole karne dośrodkował Cazorla, a precyzyjnym uderzeniem głową z 11 metrów popisał się Gerard Moreno.

W końcówce pierwszej odsłony, Tatarusanu musiał wyciągać piłkę z siatki jeszcze dwukrotnie. W 43. minucie, po dograniu Gayi z lewej strony pola karnego, piłkę do bramki z pięciu metrów posłał Gerard Moreno. Trzy minuty później, Moreno próbował dograć do lepiej ustawionego Moraty, ale próbujący przeciąć te podanie Rus pokonał swojego bramkarza.

Po zmianie stron, gospodarze kontynuowali poszukiwania kolejnych bramek. W 51. minucie bliski szczęścia był Ramos, a pięć minut później, słupek rumuńskiej bramki ostemplował Morata. Wynik ustalony został jednak dopiero w 92. minucie – Busquets zagrał do ustawionego przed polem karnym Oyarzabala, który płaskim strzałem pokonał Tatarusanu.

Hiszpania – Rumunia 5:0 (4:0)