Fiasko projektu Superligi. Zapowiedź nowego jej kształtu

FC Barcelona - Real Madryt
FC Barcelona - Real Madryt PressFocus

Projekt Superligi w zaproponowanym przez 12 klubów przetrwał niespełna 48 godzin. We wtorek z uczestnictwa w nim zrezygnowało sześć klubów Premier League, a kilka godzin później doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu ze strony Superligi. Wynika z niego, że projekt zostaje zawieszony, ale nieporzucony. Celem ma być natomiast znalezienie nowego kształtu projektu, który zadowoliłby wszystkie zainteresowane strony.

Superliga pod znakiem zapytania

W nocy z niedzielny na poniedziałek 12 klubów, w tych trzech hiszpańskich gigantów – Real Madryt, FC Barcelona i Atletico Madryt – ogłosiło powołanie Superligi. W nowych europejskich rozgrywkach miały uczestniczyć największe i najbogatsze europejskie kluby. Projekt spotkał się jednak z fatalnym przyjęciem i był krytykowany niemal z każdej strony, a Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zagroziła jego uczestnikom wykluczeniem ze wszystkich piłkarskich rozgrywek krajowych, europejskich i światowych.

Wywierana presja sprawiła, że już niespełna 48 godzin po ogłoszeniu powołania Superligi, z uczestnictwa w projekcie zrezygnowało sześć angielskich klubów – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham Hotspur. W ślad za nimi jak na razie nie poszedł żaden z pozostałych sześciu klubów, ale już we wtorek z takim zamiarem miały nosić się Atletico Madryt, AC Milan i Inter Mediolan. Niewykluczone, że decyzje w tej sprawie zapadną w środę.

Superliga wydała oświadczenie

Głos w całej sprawie zabrała również Superliga, która w nocy z wtorku na środę opublikowała oficjalny komunikat. Wynika z niego przede wszystkim to, że projekt nie został definitywnie porzucony. Zapowiedziano natomiast poszukiwanie jego nowego kształtu.

“Europejska Superliga jest przekonana, że obecny status quo europejskiej piłki musi się zmienić. Proponujemy nowe europejskie rozgrywki, ponieważ istniejący system nie działa. Nasza propozycja ma na celu umożliwienie ewolucji sportu przy jednoczesnym generowaniu środków i stabilności dla całej piramidy piłkarskiej, w tym pomoc w przezwyciężeniu trudności finansowych, których doświadcza cała społeczność piłkarska w wyniku pandemii. Zapewniłoby to również istotnie zwiększone płatności solidarnościowe dla wszystkich zainteresowanych”.

“Pomimo zapowiedzianego odejścia angielskich klubów, zmuszonych do podjęcia takich decyzji ze względu na wywieraną na nie presje, jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest w pełni zgodna z europejskim prawem i regulacjami, czego dowodem jest dzisiejsza decyzja sądu chroniąca Superligę przed pozwami osób trzecich”.

“Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, ponownie rozważymy najbardziej odpowiednie kroki w celu zmiany kształtu projektu, zawsze mając na uwadze nasze cele, jakimi są zaoferowanie kibicom najlepszych możliwych doświadczeń przy jednoczesnym zwiększeniu płatności solidarnościowych dla całej piłkarskiej społeczności”

Komentarze