Wzruszający film na cześć zmarłego trenera Barcy. Gwiazdy uczciły pamięć

Finał LM: Barcelona - Juventus
Finał LM: Barcelona - Juventus fot. Grzegorz Wajda

Powstał film dokumentalny dotyczący Tito Vilanovy, szkoleniowcu, który poprowadził Barcelonę do zdobycia historycznych 100 punktów w ligowym sezonie 2012/2013. W jego trakcie klub ogłosił, że u trenera nastąpił nawrót raka ślinianki przyusznej. Po zakończeniu sezonu zrezygnował z funkcji szkoleniowca, zmarł 25 kwietnia 2014 roku.

Czytaj dalej…

Legenda

Choć Vilanova był trenerem Barcelony jedynie przez rok, wcześniej przez pięć lat pełnił funkcję asystenta Pepa Guardioli. Najpierw poprowadził z nim rezerwy Dumy Katalonii do awansu do drugiej ligi, a następnie był ważnym członkiem drużyny, która zdominowała hiszpański i europejski futbol na cztery lata. W trakcie pożegnalnej konferencji w 2012 roku, Guardiola wyjawił, że jego następcą w roli pierwszego trenera będzie Vilanova. Ten starał się kontynuować spuściznę swego przyjaciela, ale w grudniu 2012 wykryto u Tito nawrót raka, przez co większość sezonu spędził w klinikach, kontaktując się z piłkarzami telefonicznie. Mimo tego, uwielbiający go piłkarze, zdołali wygrać ligę zdobywszy 100 punktów. Tym samym wyrównali rekord ustanowiony sezon wcześniej przez Real Madryt Jose Mourinho. Po zakończeniu kampanii Tito Vilanova zrezygnował z funkcji trenera, by skupić się na walce z nowotworem. Przegrał ją 25 kwietnia 2014 roku, przez komplikacje powstałe w wyniku raka gardła. Jego spuścizna jest obecna w Barcelonie do dzisiaj; boisko treningowe pierwszej drużyny nosi jego imię. Vilanova pamiętany jest także przez to, że na kilka dni przed śmiercią zdołał przekonać Leo Messiego do pozostania w zespole Dumy Katalonii. Argentyńczyk był podłamany odpadnięciem zespołu z Ligi Mistrzów, a także porażką w finale Pucharu Króla, ale rozmowa z trenerem pozwoliła mu pozostać w stolicy Katalonii, gdzie występuje do dziś.

Memoriał

Film dokumentalny “100 x 100 Tito” to historia Barcelony z sezonu 2012/2013. W tym chwytającym za serce materiale usłyszymy wypowiedzi takich graczy, jak m.in. Leo Messi, Cesc Fabregas, Xavi Hernandez czy Pedro Rodriguez, którzy byli kluczowymi zawodnikami Dumy Katalonii w tamtym okresie. Film będzie miał premierę na Zoom Festivalu, trwającym od 24 do 29 listopada, a następnie pojawi się na platformie streamingowej należącej do klubu, BarcaTV+, zostanie także udostępniony lokalnym stacjom telewizyjnym: TV3 i BarcaTV. Zwiastun filmu do obejrzenia poniżej.

Komentarze