Gruba kasa do zgarnięcia? Europejska Super Liga nabiera kształtów

FC Barcelona - Real Madryt
FC Barcelona - Real Madryt fot. PressFocus

Europejska Super Liga to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. Najbogatsze kluby ze Starego Kontynentu miałyby tym samym rywalizować w rozgrywkach, w których uczestniczyłaby tylko elita. Informacje na temat tego, jak takie rozgrywki miałby mniej więcej wyglądać, pojawiły się na łamach hiszpańskiego dziennika AS.

Czytaj dalej…

Piłkarska Europejska Super Liga miałaby liczyć 18 lub 16 zespołów, a zmagania w tych rozgrywkach miałyby wystartować już w 2022 roku. Za organizację Europejskiej Super Ligi miałby odpowiadać bank JP Morgan, który miałby wesprzeć rozgrywki z punktu widzenia finansowego.

Spekuluje się, że największe kluby w Hiszpanii, Anglii, Włoszech, Niemczech i Francji prowadzą rozmowy na temat nowych rozgrywek, które swoją specyfiką mają przypominać koszykarską Euroligę.

Warto podkreślenia jest to, że kluby, które brałyby udział w rozgrywkach Super Ligi, nie opuściłyby rodzimych federacji. W każdym razie dołączenie czołowych europejskich ekip do Super Ligi mogłoby zachwiać funkcjonowanie Ligi Mistrzów, Ligi Europy, czy krajowych pucharów.

Przedstawiciele La Liga po wstępnych rozmowach

Odnotujmy, że żegnający się z FC Barceloną prezes Josep Maria Bartomeu zdążył już potwierdzić, że ekipa z Katalonii jest chętna na udział w Europejskiej Super Lidze, co 57-latek miał zakomunikować w rozmowie z Diario Sport. – Barcelona przyjęła zaproszenie do gry w Europejskiej Super Lidze – rzekł Bartomeu. – Taki ruch zapewni Barcelonie rentowność – dodał Hiszpan.

Według doniesień hiszpańskich dziennikarzy Real Madryt miał także potwierdzić prowadzone rozmowy w sprawie dołączenia do Europejskiej Super Ligi. Z hiszpańskich klubów w projekt miałoby być również zaangażowane Atletico Madryt.

Komentarze