Transfer Gaviego coraz trudniejszy, kwota 50 milionów nieaktualna

Gavi
Gavi PressFocus

Gavi w minionym roku zachwycił swoimi występami w Barcelonie i reprezentacji Hiszpanii. 17-latek od kilku miesięcy negocjuje z klubem nowy kontrakt, ale obie strony wciąż nie doszły do porozumienia. Ewentualne odejście pomocnika w trwającym oknie będzie jednak niezwykle trudne. Słynna klauzula odstępnego w wysokości 50 milionów euro w tym miesiącu wzrośnie do stu milionów.

  • Gavi w wieku 17 lat przebojem wdarł się do pierwszej drużyny Barcelony i seniorskiej reprezentacji Hiszpanii
  • Pomocnik wciąż nie złożył podpisu pod nową umową z Blaugraną
  • Wiele mówiło się o klauzuli odstępnego w obecnym kontrakcie Hiszpana. Wynosiła ona 50 milionów euro. Marca donosi jednak, że jeszcze w czerwcu zostanie ona podwojona i to jeszcze na mocy starej umowy

Kto zapłaci sto milionów euro za 17-latka?

Gavi to jedno z najgorętszych nazwisk podczas trwającego okresu transferowego. Ronald Koeman zabrał nastolatka na zgrupowanie przed poprzednim sezonem i z miejsca zakochał się w jego grze. Nie on jeden. Na pomocnika bez namysłu postawili też Xavi Hernandez oraz Luis Enrique.

Dla nowego szkoleniowca Barcelony 17-latek był jednym z podstawowych elementów wyjściowego składu. Xaviemu imponuje nie tylko wybitna technika podopiecznego, ale też jego waleczność i rozumienie taktyki. Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii także nie ma wątpliwości, co do skali talentu, z jakim ma do czynienia. Choć Gavi nie rozegrał ani spotkania dla kadry U21, ma już na koncie dziesięć meczów dla La Rojy. Niedawno został też najmłodszym strzelcem w jej historii. Nic dziwnego, że na młodego gracza zarzucili sieci europejscy giganci. Kuszą go kluby Premier League czy Bayern Monachium. Barcelona chce jak najszybciej dojść z 17-latkiem do porozumienia. Nadal posiada on kontrakt podpisany z zamysłem występów w trzecioligowych rezerwach, więc jego zarobki nijak nie odpowiadają jego pozycji w drużynie. Wspomniane kluby tym chętniej sprowadziłyby do siebie Gaviego, że w umowie miał zawartą klauzulę odstępnego w wysokości 50 milionów euro. To kwota, jaką byliby w stanie zaryzykować. Marca donosi jednak, że w czerwcu (konkretna data graniczna pozostaje nieznana) owa klauzula zostanie automatycznie podwojona. Jest to aneks związany z rozpoczęciem trzeciego roku działania umowy.

Sto milionów euro to już kwota, którą trudno wyobrazić sobie w kontekście 17-latka – nawet tak utalentowanego, jak Gavi.

Przypomnijmy, że Barcelona od miesięcy pracuje nad przedłużeniem kontraktu ze swoją perełką. Proponuje mu znaczną podwyżkę – choć nieporównywalną z ofertą, choćby, Liverpoolu – i klauzulę o wysokości miliarda euro. Wcześniej na tak wysokie klauzule zgodzili się już Ansu Fati, Pedri i Ronald Araujo.

Gavi w minionym sezonie rozegrał 46 spotkań dla Blaugrany. Zanotował w nich dwie bramki i sześć asyst.

Komentarze