Sevilla FC

Sevilla FC

Primera Division

Sevilla FC to hiszpański klub piłkarski z siedzibą w Sewilli. Zdobywca rekordowej liczby trofeów za zwycięstwo w Lidze Europy (6), mistrz Hiszpanii z roku 1946. Od 2001 roku nieprzerwanie występujący w La Lidze.

Sevilla FC – podstawowe informacje

Rok założenia: 1905

Przydomek: Los nervionenses, Los Palangan

Barwy: czerwono-białe

Adres:
Avenida Eduardo Dato, s/n 41005 Sevilla

Fax:
95 4 53 60 61

Telefon:
95 4 53 53 53

Strona: :
www.sevillafc.es

Prezes:
Jose Castro Carmona

Menedżer:
Julen Lopetegui

Stadion:
Ramon Sanchez Pizjuan

Pojemność:
42,714

Sukcesy

Mistrzostwo Hiszpanii:
1 tytuł

Zdobyte w 1946

Puchar Hiszpanii:
5 tytułów

Zdobytych w 1935, 1939, 1948, 2007, 2010

Superpuchar Hiszpanii:
1 tytuł

Zdobyte w 2007

Puchar UEFA:
2 tytułów

Zdobytych w 2006, 2007

Liga Europy:
4 tytuły

Zdobytych w 2014, 2015, 2016, 2020

Superpuchar Europy:
1 tytuł

Zdobyte w 2006

Aktualności klubowe

Sevilla FC – początki

Piłka nożna stała się popularna w Andaluzji już pod koniec XIX wieku. Miało to związek z liczną populacją brytyjską, zamieszkującą ten region. Stąd też pierwotna nazwa klubu – Sevilla Football Club – pisana po angielsku. Klub powstał w styczniu 1890 roku. Pierwszym prezesem klubu był Szkot – Edward Johnston.

Na początku XX wieku w Sewilli zaczęły powstawać nowe drużyny, w tym dzisiejszy Real Betis, ale Sevilla FC, jako najstarszy z nich narzucił tempo i pozostał największym w regionie.

Los Nervionenses swoje pierwsze sukcesy święcili w dekadzie po zakończeniu wojny domowej. To wtedy sięgnęli po trzy pierwsze Puchary Króla, a w 1946 roku wygrali najważniejsze krajowe trofeum w swej historii – mistrzostwo Hiszpanii. Wtedy gracze Sevilli na stałe zapisali się na mapie Hiszpanii.

Złoty okres Sevilla FC – era Monchiego

Jedną z najważniejszych dat w historii klubu jest maj 2002 roku. To wtedy postanowiono zatrudnić Caparrosa jako trenera, a byłego bramkarza klubu, Monchiego, w roli dyrektora sportowego. Zwłaszcza drugi z wymienionych panów wyznaczył – i wciąż wyznacza – trendy w światowym futbolu.

Monchi śledził mniej uczęszczane rynki transferowe, wyłapywał z nich perełki, które Sevilla kształciła, by później sprzedać je znacznie drożej. Teoria wydaje się prosta, ale dyrektor sportowy Andaluzyjczyków był jednym z niewielu dyrektorów w historii, którzy potrafili przekuć ją na praktykę i to w perspektywie wieloletniej. To właśnie Monchi dał Sevilli stabilność finansową, która pozwoliła naznaczyć epokę dla Los Nervionenses.

Między 2006 a 2020 rokiem, Sevilla FC sięgnęła po aż dziesięć trofeów. Sześć z nich to prestiżowe Puchary UEFA, a później Ligi Europy. Tak wielka liczba oznacza, że żaden inny klub w Europie nie był w stanie nawet zbliżyć się do tego osiągnięcia. Te zwycięstwa otworzyły zaś Andaluzyjczykom drogę do kilku Superpucharów Europy, świetne spisywali się też w krajowych pucharach. Obecnie Monchi zmienił nieco strategię. Już nie skupuje jedynie młodych i perspektywicznych graczy, ale wyszukuje rynkowych okazji, by kupić doświadczonych, ale mających przed sobą jeszcze kilka lat gry na wysokim poziomie piłkarzy mających coś do udowodnienia. Los Nervionenses na dobre dołączyli do Realu, Barcelony i Atletico w gronie wielkiej czwórki obecnych zespołów La Ligi.

Od lipca 2019 roku drużynę prowadzi były selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, Julen Lopetegui. Funkcję trenera pełni zaś wychowanek klubu, Jesus Navas.

Sevilla FC – Wyniki i terminarz

Sevilla FC – skład i statystki piłkarzy

Najlepsi strzelcy klubu w La Liga