UD Almeria

UD Almeria

Primera Division

UD Almeria to hiszpański klub z siedzibą w Andaluzji, który większość czasu występował w niższych ligach. Kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami Segunda Division, ale od sezonu 2022/2023 występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii. Drużyna jest jedną z najmłodszych w tym kraju, ponieważ została założona pod koniec lat ‘80. Właściciele z Arabii Saudyjskiej marzą o posiadaniu na stałe swojego zespołu na poziomie La Liga.

UD Almeria – podstawowe informacje

Rok założenia: 1989

Przydomek: Indalicos

Barwy: czerwono-białe

Adres:
5, Alcalde Santiago Martínez Cabrejas Street, 04007, Almeria

Fax:
950 24 56 42

Telefon:
950 25 44 26

Prezes:
Turki Al-Sheikh

Menedżer:
Rubi

Stadion:
Estadio de los Juegos Mediterráneos

Pojemność:
15 274

UD Almeria – historia klubu

UD Almeria powstała niewiele ponad 30 lat temu, ale futbol w tym regionie jest znacznie starszy. Początki pierwszego klubu piłkarskiego w Almerii sięgają 1909 roku. Od tamtego momentu następują usilne próby zawiązania sensownej drużyny w tym mieście, ale niestety bez powodzenia, bo wiele klubów pojawia się i znika. Pierwsze ślady obecnego Unión Deportiva Almería pojawiły się w latach ‘40. XX. wieku. Wtedy tworzono różne związki sportowe, które jednak nie obracały się jedynie wokół piłki nożnej. Dopiero w 1971 roku stworzono Agrupación Deportiva Almería – czyli zespół, któremu udało się występować nawet w 1. lidze hiszpańskiej przez dwa sezony w ciągu następnej dekady. Niestety w 1982 zespół zanotował dwa spadki z rzędu i zwyczajnie przestał istnieć.

Początki UD Almerii

Dopiero 26 lipca 1989 roku powstał klub, jaki znamy w dzisiejszym kształcie pod nazwą Almería Club de Fútbol. Drużyna rozpoczynała od 5. poziomu rozgrywek, a więc w ligach regionalnych. Stosunkowo szybko Almeria awansowała i w latach ‘90. zanotowała nawet dwa sezony na zapleczu hiszpańskiej ekstraklasy. Później nastąpiło załamanie formy i zespół zleciał aż do Tercera Division, czyli na 4. szczebel w hierarchii rozgrywkowej. Gdy w 2001 roku przemianowano klub na Unión Deportiva Almería, Rojiblancos grali już ligę wyżej. Stało się to poprzez połączenie Almerii CF z zespołem Polideportivo, na skutek czego w połowie sezonu 2000/2001 narodziła się UD Almeria.

Oficjalne potwierdzenie tej nazwy przyklepano przed startem kolejnych rozgrywek, w których ekipa “Indálicos” awansowała do Segunda Division. Po tym jak Almeria utrzymała się na tym poziomie, nastąpił szereg zmian w zarządzie i klub przejął Alfonso Garcia Gabarrón, stając się nowym prezesem Almerii. Latem 2004 roku zespół wyprowadził się z Estadio Juan Rojas i od tamtej pory swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie Estadio de los Juegos Mediterráneos.

Debiut w Primera Division

Rozpoczęto budowę solidniejszych fundamentów i zespół stopniowo ugruntował swoją pozycję w Segunda. Od ekipy broniącej się przed spadkiem Almeria rozwinęła się w drużynę górnej połowy tabeli, aby pod wodzą Unaia Emery’ego w sezonie 2006/2007 wywalczyć historyczny awans do Primera Division, dzięki zajęciu 2. miejsca w lidze. Co ciekawe pierwszy sezon w elicie był do tej pory najlepszym w wykonaniu Almerii, ponieważ zajęła 8. pozycję na koniec rozgrywek i ani razu nie znajdowała się w strefie spadkowej, ale już nigdy nie nawiązała do tego wyniku.

UD Almeria występowała w Primera Division przez cztery lata, co jest niezłym wynikiem, jak na debiutanta. Z reguły plasowała się jednak w dolnej połowie tabeli, a w rozgrywkach 2010/2011 zajęła ostatnie miejsce w lidze. Paradoksalnie to w tamtym sezonie zaliczyła najlepszy rezultat, jeśli chodzi o Puchar Hiszpanii. Rojiblancos doszli aż do półfinału, gdzie musieli uznać wyższość FC Barcelony. Trzeba było szykować się na wojaże w Segunda Division. Rojiblancos w kolejnym sezonie otarli się o strefę barażową, więc był potencjał na szybki powrót do elity.

Drugie podejście do La Ligi i 7 lat w Segunda

Kampania 2012/2013 pod wodzą Javiego Gracii była już bardziej udana. Almeria zajęła 3. miejsce w Segunda Division i zakwalifikowała się do fazy play-off o awans. Tam w półfinałowym dwumeczu pokonała 2:1 Las Palmas po dogrywce, a w finałach dość łatwo ograła Gironę 4:0 i drugi awans do La Ligi stał się faktem. Niestety menedżer nie porozumiał się z władzami w sprawie nowego kontraktu i opuścił stadion Juegos Mediterráneos. Almeria szczęśliwie utrzymała się w najwyższej lidze w sezonie 13/14, ale w rozgrywkach 2014/2015 zajęła przedostatnie miejsce i ponownie opuściła szeregi Primera Division. Wtedy żaden z kibiców nie podejrzewał, że w 2. lidze UD Almeria spędzi kolejne siedem lat.

W trzech następnych sezonach, czyli aż do 2018 roku klubowi zdecydowanie bliżej było do kolejnej degradacji niż do powrotu do najlepszej ligi w Hiszpanii. Almeria w tym czasie dwukrotnie zakończyła tuż nad strefą spadkową, a raz o jej utrzymaniu zadecydował lepszy bilans meczów bezpośrednich. Dla wszystkich związanych z klubem pozostanie w Segunda było ogromną ulgą. Konieczne były jednak natychmiastowe zmiany, aby Indálicos ustabilizowali swoją pozycję w lidze. Zespół zakończył rozgrywki 18/19 w środku stawki i czekał na kolejne roszady w gabinetach dyrektorskich.

Era saudyjskiego właściciela

Nowym właścicielem klubu na początku sierpnia 2019 roku został Turki Al-Sheikh – jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Arabii Saudyjskiej, a także były prezes i założyciel egipskiego Pyramids FC. Saudyjczyk otrzymał nagrodę dla sportowej osobowości (2018) w swoim kraju, gdzie pełnił funkcję królewskiego doradcy i ministra sportu. Stanął na czele ambitnego projektu w Almerii, a jego przyjście oznaczało dla klubu wielkie zmiany. Wraz z nimi wzrosły oczekiwania kibiców, ponieważ możliwości finansowe UD znacząco się rozrosły. Zwiększyła się też liczba widzów na trybunach, bo zespół zaczął wreszcie grać o coś.

W kolejnych dwóch sezonach Almeria zajmowała 4. miejsce, dzięki czemu miała szansę zagrać w barażach o awans do La Ligi. W obydwu przypadkach w meczach półfinałowych okazywała się jednak być gorsza od Girony. Dopiero kampania 2021/2022 przyniosła upragniony sukces w postaci awansu. Rojiblancos zakończyli na 1. miejscu w tabeli i dzięki trenerowi Rubiemu wróciła do Primera Division po siedmiu latach nieobecności.

UD Almeria – wyniki i terminarz

UD Almeria – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy klubu w La Liga