Prezydent Barcelony w opałach

Josep Maria Bartomeu
Josep Maria Bartomeu fot. PressFocus

Dni Josepa Marii Bartomeu jako prezydenta Barcelony wydają się być policzone. W środę hiszpańskie media poinformowały o zatwierdzeniu wymaganej przez statut liczby 16 521 podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności dla obecnego szefa katalońskiego klubu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania obecnych władz Barcelony.

Czytaj dalej…

W ostatnich dniach Komisja ds. Wniosku o Wotum Nieufności dokonywała weryfikacji zebranych podpisów, których łącznie zebrano aż 20 687. Czas na to miała do 9 października, ale o zatwierdzeniu wymaganej liczby podpisów poinformowano dwa dni wcześniej. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji referendum w celu odwołania Josepa Maria Bartomeu oraz pozostałych osób zasiadających w zarządzie.

Według statutu katalońskiego klubu, głosowanie nad wotum nieufności powinno zostać przeprowadzone nie wcześniej niż 10 i nie później niż na 20 dni od daty zatwierdzenia wniosku.

Zarząd klubu odejdzie bez referendum?

Głosowanie nad odwołaniem zarządu Barcelony nie dojdzie do skutku, jeżeli Josep Maria Bartomeu oraz inni członkowie zarządu sami złożą rezygnację. Apeluje o to między innymi Jordi Farre, jeden z organizatorów zbiórki podpisów pod wotum nieufności.

– Jest to tak niepodważalna liczba, że prezydent i cały zarząd powinni natychmiast ustąpić ze stanowiska. Chciałbym oszczędzić klubowi procesu referendalnego i angażowania członków klubów. On i cały zarząd powinni natychmiast zrezygnować – powiedział Farre.

Co jeśli się tak się nie stanie? – Referendum odbędzie się w okresie od 10 do 20 dni od zatwierdzenia wniosku. Bartomeu ryzykowałby wtedy, że zostanie pierwszym odwołanym prezydentem Barcelony w historii. Nie wierzę, że chce, aby tak się stało i proszę go, aby zrezygnował – kontynuował.

Statut określa również warunki odwołania zarządu klubu w drodze referendum. Za odwołaniem musi zagłosować co najmniej 2/3 głosujących, a liczba głosujących za musi wynieść co najmniej 10% ogólnej liczby członków klubu. -Pewnego dnia powiedziano mi, że według niektórych sondaży może być nawet 80% głosów przeciw udzieleniu wotum nieufności – dodał Farre.

Komentarze