Piłkarze Athletic Bilbao
Piłkarze Athletic Bilbao PressFocus

Baskowie rozbili rywala, sześć goli na San Mames

Efektowną wygraną Athletic Bilbao zakończyła się rywalizacja w 20. kolejce LaLiga. Baskowie na własnym stadionie wysoko 5:1 pokonali Getafe.

Do poniedziałkowego spotkania w doskonałych humorach przystępowali goście. Getafe wygrało bowiem dwa ostatnie ligowe mecze (3:1 z Elche i 1:0 z Huescą) i liczyło na przedłużenie zwycięskiej serii. Jeszcze lepsze nastroje panowały jednak w klubie z Kraju Basków, który w ciągu kilkunastu ostatnich dni pokonał zarówno Real Madryt, jak i Barcelonę. Efektem było zdobycie Superpucharu Hiszpanii.

Mecz na Estadio San Mames fantastycznie ułożył się jednak dla Getafe, które już w pierwszej minucie objęło prowadzenie. Po precyzyjnym dośrodkowaniu wypożyczonego z Barcelona Carlesa Aleny uderzeniem głową do siatki trafił inny były piłkarz Dumy Katalonii Marc Cucurella.

Na wyrównanie ze strony gospodarzy nie trzeba było jednak długo czekać. W 13. minucie wyrównującego gola zdobył Raul Garcia, który w niełatwej sytuacji wykorzystał dogranie Ikera Muniaina.

W 29. minucie Getafe powinno ponownie być na prowadzeniu, ale doskonałej sytuacji nie wykorzystał Juaime Mata. Napastnik gości zmarnował bowiem rzut karny podyktowany za zagranie piłki ręką przez jednego z piłkarzy Athletic Bilbao. Gospodarzy przed stratą gola uratował bramkarz Unai Simon. Ostatecznie przed przerwą wynik nie uległ już zmianie.

Baskowie rozwiązali worek z bramkami

Druga połowa rozpoczęła się od bramki dla gospodarzy. W 50. minucie Baskom prowadzenie dał Yeray, który precyzyjnym uderzeniem głową nie dał szans bramkarzowi. Kolejną asystę w tej sytuacji na swoje konto zapisał Muniain, który tym razem popisał się dobrym dośrodkowaniem z rzutu wolnego.

Athletic Bilbao poszedł za ciosem i w 61. minucie zdobył trzeciego gola. Po raz drugi na listę strzelców wpisał się Raul Garcia, który tym razem wykorzystał dogranie Mikela Balenziagi. Goście spod Madrytu nie potrafili w żaden sposób odpowiedzieć, natomiast gospodarze wcale nie zamierzali rezygnować z kolejnych ataków.

W 75. minucie czwartą bramkę dla Athletic Bilbao dobył Alex Berenguer, który strzałem z najbliższej odległości wykorzystał świetne podanie Inakiego Williamsa wzdłuż linii bramkowej. Siedem minut później wynik meczu na 5:1 ustalił Oscar De Marcos, a w roli asystenta wystąpił tym razem Asier Villalibre.