Fantastyczna skuteczność Luuka de Jonga

Luuk de Jong
Luuk de Jong PressFocus

Luuk de Jong niedawnym golem zapewnił Barcelonie zwycięstwo. Holender świetnie wpasował się w role jokera w talii Xaviego, a pod względem liczby zdobytych bramek na 90 minut napastnik ustępuje jedynie Karimowi Benzemie.

• Luuk de Jong w niedzielę strzelił swoją szóstą ligową bramkę w tym sezonie
  • Gole Holendra zapewniły Barcelonie już siedem “dodatkowych” punktów
  • Tylko Karim Benzema strzela gole częściej niż napastnik wypożyczony z Sevilli

Transformacja de Jonga pod wodzą Xaviego

Transformacja Luuka de Jonga jest niejako symbolem nowej ery Barcelony. Holender trafiał latem na Camp Nou w ostatniej chwili. Jego zdolności cenił Ronald Koeman, który powiedział nawet, że pod pewnymi aspektami gry, jego rodak jest groźniejszy niż Neymar. Wówczas wyśmiewano trenera, a sam stadion reagował na napastnika wypożyczonego z Sevilli gwizdami.

Na początku przygody Xaviego w roli trenera, 31-latek grał częściej. Transfery Pierre’a-Emericka Aubameyanga i Ferrana Torresa przywróciły go na ławkę rezerwowych. Mimo tego, Holender świetnie wywiązuje się z roli jokera.

W ostatnim starciu z Levante de Jong strzelił gola na 3:2 w 92. minucie spotkania. Chwilę wcześniej pojawił się na boisku. Nie był to odosobniony przypadek; trafienia napastnika miały bezpośredni wpływ na wywalczenie przez Dumę Katalonii aż siedmiu punktów. Holender strzelił gola na 2:2 w końcówce derbów Barcelony, zapewnił też remis z Granadą czy triumf nad Mallorką. Co warte dodania, pięć z sześciu ligowych trafień zdobył głową. W ostatnich latach żaden zawodnik Blaugrany nie strzelił w jednym sezonie więcej niż pięciu goli tą częścią ciała. 31-latek ma więc przed sobą rekord do pobicia.

Tylko Benzema skuteczniejszy

De Jong rozegrał 16 meczów dla Barcelony w La Lidze. Rozegrał w nich 577 minut i strzelił sześć bramek. Daje to średnio gola co 96,1 minut gry. Jedynie Karim Benzema może pochwalić się większą skutecznością. Snajper Realu Madryt trafia co niespełna 93 minuty.

Mało tego, w czterech ostatnich występach w lidze, de Jong strzelił aż trzy gole. Łącznie przebywał w tym czasie na boisku przez zaledwie przez 24 minuty.

Wszystko idzie w dobrym kierunku. Grając w takim klubie, jak Barcelona, trzeba rozumieć swoją rolę. Po zakończeniu sezonu przyjrzę się opcjom. Każdy gracz wolałby zostać w Barcelonie, byłoby to dla mnie fantastyczne – wyznał ostatnio napastnik.

Nie wiadomo, czy Holender pozostanie na Camp Nou. Obecnie jest jedynie wypożyczony z Sevilli i to Andaluzyjczycy podejmą decyzję na temat przyszłości swojego gracza.