Ogłoszono powołanie Superligi. Trzy kluby z Hiszpanii wśród założycieli

Real Madryt - FC Barcelona
Real Madryt - FC Barcelona PressFocus

Trzy hiszpańskie kluby – Real Madryt, FC Barcelona i Atletico Madryt – znalazły się w gronie 12 klubów założycieli Superligi. We wspólnym komunikacie potwierdziły one plan utworzenia nowych rozgrywek, w którym uczestniczyć miałoby łącznie 20 klubów. Kategorycznie temu sprzeciwiają się Europejska Unia Piłkarska (UEFA) oraz władze poszczególnych lig i federacji piłkarskich.

Obok wspominanej trójki z Hiszpanii gotowość do rywalizacji w Superlidze potwierdziło także sześć klubów z Anglii – Manchester City, Manchester United, Liverpool FC, Tottenham Hotspur, Chelsea FC, Arsenal FC oraz trzy z Włoch AC Milan, Juventus FC i Inter Mediolan. Ofertę odrzucili natomiast przedstawiciele Bayernu Monachium, Borussii Dortmund i Paris Saint-Germain.

Superliga docelowo miałaby się składać z 15 klubów założycieli oraz pięciu zespołów, które prawo gry otrzymywałoby na podstawie sukcesów osiąganych we wcześniejszym sezonie. W pierwszym etapie rywalizacja toczyłaby się w dwóch grupach po 10 zespołów ligowym systemem zakładającym mecze każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe. Po trzy najlepsze drużyny z każdej grupy uzyskiwałyby awans do ćwierćfinałów, a drużyny z miejsc czwartego i piątego rozgrywałyby ze sobą play-offy o pozostałe miejsca w 1/4 finału.

Planom powołania Superligi kategorycznie sprzeciwia się Europejska Unia Piłkarska (UEFA), która w porozumieniu z władzami poszczególnych lig i krajowych federacji, opublikowała w niedzielę oficjalny komunikat w tej sprawie. Zagroziła w nim klubom, które przystąpią do Superligi wykluczenie ze wszystkich krajowych, europejskich i światowych turniejów, a ich piłkarzom uniemożliwienie występów w poszczególnych reprezentacjach.

Komentarze