Piękny gol pozbawił Barcelonę Superpucharu Hiszpanii!

Inaki Williams
Inaki Williams PressFocus

Barcelona, nie bez kłopotów, pokonała Athletic Bilbao (2:1) po dwóch bramkach Antoine’a Griezmanna. Dzięki temu Ronald Koeman sięgnął po pierwsze trofeum w roli trenera Barcelony.

Niskie tempo spotkania

Barcelona niemalże przespała pierwszą połowę. To Athletic Bilbao narzucił swoje warunki, a w 25. minucie Raul Garcia był bliski gola, ale dobrze interweniował Marc-Andre Ter Stegen. Wreszcie, na kilka minut przed przerwą, Barcelona przyspieszyła i wystarczyło to do objęcia prowadzenia. Leo Messi popisał się jednym ze swoich typowych podań na lewe skrzydło. Stamtąd Jordi Alba chciał zagrać piłkę zwrotną, ale ugrzęzła ona między obrońcami Athletiku. Do odbitej futbolówki sięgnął Antoine Griezmann i wyprowadził Barcelonę na prowadzenie. Na ekipę Dumy Katalonii szybko jednak przyszła sprawiedliwość, bo już w kolejnej akcji utracili zdobytą w trudach przewagę. Inaki Williams zagrał piękną, górną piłkę do Oscara de Marcosa. Ten uciekł zza pleców Jordiego Alby i pokonał Ter Stegena.

Lwia część pierwszej połowy była senna, a w drugiej to się nie zmieniło. Aż do 77. minuty każda z ekip zanotowała zaledwie po jednej dobrej okazji. Najpierw Leo Messi szukał swojej szansy bezpośrednim uderzeniem z rzutu wolnego, ale jego uderzenie minęło słupek. Następnie Raul Garcia już cieszył się po zdobyciu bramki po dośrodkowaniu Ikera Muniaina, ale po konsultacji z VAR-em, arbiter cofnął bramkę przez pozycję spaloną strzelca.

Wreszcie, na kwadrans przed końcem, Barcelona przyspieszyła po raz drugi. Dość nieporadny tego wieczoru Ousmane Dembele świetnie odnalazł Jordiego Albę, a ten natychmiast wrzucił do Griezmanna. Francuz dostawił stopę i przypieczętował swój dobry występ drugim golem. Gdy wydawało się, że triumf Barcelony jest pewny, w ostatniej minucie podstawowego czasu gry rzut wolny po raz kolejny wykonywał Iker Muniain. Dorzucił idealnie do wprowadzonego przed kilkoma chwilami Asiera Villalibre. Bask uciekł Oscarowi Minguezie i swoim golem doprowadził do dogrywki.

Piękne trafienie kosztowało Barcelonę trofeum

Już na jej początku nacisnął Athletic Bilbao. Inaki Williams znalazł się po lewej stronie pola karnego Barcelony i pięknym, podkręconym uderzeniem zerwał pajęczynę z siatki bramki bronionej przez Ter Stegena. Blaugrana od razu wzięła się do odrabiania strat, ale to Baskowie zmarnowali najlepszą okazję do kolejnego gola. Z bliska bramki zdobyć nie zdołał jednak Unai Nunez.

Po zmianie połów Blaugrana wykreowała sobie dwie okazje. Po pierwszej z nich blisko trafienia samobójczego był Vesga, a w drugiej z bliska pomylił się Griezmann. Najciekawszym momentem końcówki dogrywki było z pewnością zachowanie Leo Messiego, ilustrujące postawę całej drużyny. Argentyńczyk nie wytrzymał i uderzył Asiera Villalibre, za co arbiter musiał wyrzucić go z boiska. Czy w tak żenujący sposób zakończył swój ostatni finał w barwach Barcelony Argentyńczyk? To niewykluczone.

Cieszy się Kraj Basków, cieszą się kibice Athletiku. Dla nich to pierwsze trofeum od 2015 roku, gdy ekipa z Bilbao również ograła Barcelonę po genialnym występie Aritza Aduriza. Marcelino potrzebował dwóch tygodni, by sięgnąć po drugie trofeum w swojej trenerskiej karierze. A zapowiadano mu początek przygody w Bilbao usłany porażkami. W debiucie uległ, co prawda Barcelonie, ale następne dwa mecze to zwycięstwa nad Realem i Barceloną zwieńczone krajowym trofeum.