Planowe zwycięstwo Barcelony

Luis Suarez
Luis Suarez fot. Grzegorz Wajda

Na zakończenie wtorkowej rywalizacji w 34. kolejce La Liga, Barcelona pokonała na Estadio Mendizorrotza Deportivo Alaves 2:0 (0:0). Na listę strzelców wpisali się Alena i Luis Suarez. Dzięki dzisiejszej wygranej, Katalończycy mają dwanaście punktów przewagi nad Atletico – jeśli Los Colchoneros przegrają jutro z Valencią, podopieczni Ernesto Valverde zostaną już oficjalnie mistrzami Hiszpanii.

Zaledwie czterech piłkarzy utrzymało miejsce w wyjściowej jedenastce Deportivo Alaves po remisie z Realem Valladolid – tym razem, od pierwszych minut na murawie pojawili się Duarte, Laguardia, Navarro, Vigaray, Wakaso, Rolan oraz Baston. Pięciu korekt w wyjściowej jedenastce dokonał za to Ernesto Valverde – miejsca Alby, Lengleta, Arthura, Rakiticia i Messiego zajęli Sergi Roberto, Umtiti, Alena, Busquets oraz Coutinho.

Już w piątej minucie gry, świetną okazję na objęcie prowadzenia mieli goście z Katalonii – po przechwycie Coutinho, płaski strzał Luisa Suareza wybronił Pacheco, a dobijający Brazylijczyk został zablokowany przez ofiarnie interweniujących obrońców Deportivo.

W 29. minucie, po dograniu Dembele, płaską próbę Suareza na rzut rożny odbił nogą jeszcze bramkarz Alaves. Pięć minut przed przerwą akcja przeniosła się pod bramkę strzeżoną przez ter Stegena – po dośrodkownaiu z rzutu wolnego, niecelnie główkował jednak Ely.

Dziesięć minut po przerwie, po pięknej akcji, prowadzenie objęli goście – Sergi Roberto zagrał piłkę w pole karne, futbolówkę między nogami przepuścił jeszcze Suarez, a do siatki posłał ją Alena.

Kilka minut później było już 0:2 – po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ręką we własnym polu karnym zagrał Vina, za co arbiter, po wideoweryfikacji, przyznał gościom jedenastkę. Do nieruchomej piłki podbiegł Luis Suarez, który precyzyjnym uderzeniem podwyższył prowadzenie Barcelony. Urugwajczyk mógł zdobyć jeszcze jedną bramkę, ale po interwencji Pacheco, futbolówka wylądowała na słupku.

W 76. minucie okazję na bramkę kontaktową mieli gospodarze, ale próba Jony’ego zza linii szesnastki minęła słupek po niewłaściwej stronie. Chwilę później, akcja przeniosła się pod drugą bramkę, gdzie po centrze Luisa Suareza, Vidal nie trafił głową w światło bramki.

Kiedy następne mecze?

Jeśli jutro Atletico zdobędzie jakiekolwiek punkty w konfrontacji z Valencią, to Barcelona zdobycie mistrzostwa będzie mogła przypieczętować w weekend, kiedy to na Camp Nou zawita Levante. Piłkarzy Deportivo czeka za to derbowe starcie z Athletikiem Bilbao.

Deportivo Alaves – FC Barcelona 0:2 (0:0)