Pokaz siły Hiszpanów, Słowacy zmiażdżeni w Sewilli

Pablo Sarabia
Pablo Sarabia PressFocus

Reprezentacja Hiszpanii rozstrzelała rywali ze Słowacji (5:0) w Sewilli. Tym samym La Roja wyszła z grupy, a w 1/8 finału zmierzy się z Chorwacją.

Hiszpania pokazała potencjał strzelecki, Słowacy bez szans

Hiszpanie potrzebowali zwycięstwa, by awansować do 1/8 finału Euro 2020. Od początku zaatakowali Słowaków, a objąć prowadzenie mogli już w dziewiątej minucie. Koke został sfaulowany przez Jakuba Hromadę, a arbiter podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Alvaro Morata, ale uderzył słabo, a jego intencje wyczuł Martin Dubravka. La Roja wciąż szukała swoich szans, a najlepszy mecz na turnieju rozgrywał Pedri. 18-latek najpierw obsłużył fenomenalnym podaniem Pablo Sarabię, a chwilę później sam stanął przed dogodną okazją. Przy obu okazjach brakowało Hiszpanom kilku centymetrów, by oddać soczysty strzał. Przed upływem połowy godziny Dubravka po kuriozalnej interwencji skierował piłkę do własnej bramki, dając rywalom prowadzenie. Tuż przed przerwą podopieczni Luisa Enrique dorzucili jeszcze drugiego gola. Po rzucie rożnym piłka trafiła do Gerarda Moreno. Ten spokojnie odwrócił się i dośrodkował w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył Aymeric Laporte i zdobył debiutancką bramkę w reprezentacji.

To trafienie rozluźniło Hiszpanów, którzy po przerwie nie pozostawili już szans niżej notowanym rywalom. Szybko po zmianie połów Jordi Alba otrzymał podanie od Pedriego i odnalazł płaską wrzutką Pablo Sarabię, a zawodnik PSG nie dał szans Dubravce. W 67. minucie, zaś, wejście smoka zaliczył Ferran Torres. Zawodnik Manchesteru City potrzebował kilkudziesięciu sekund, by wykorzystać dobrą wrzutkę Sarabii i sprytnym strzałem piętą zdobył bramkę. Kilka akcji później po serii górnych podań do siatki trafił kolejny rezerwowy Torres – tym razem Pau. Futbolówka trafiła jednak po drodze w Juraja Kuckę, przez co trafienie zostało uznane za samobójcze.

Hiszpanie potrzebowali zwycięstwa i odpowiedzieli krytykom w najlepszym możliwym stylu. W Sewilli gospodarze rozstrzelali swych rywali, choć trzeba podkreślić, że Słowacja nie jest wymiernym rywalem dla reprezentacji walczącej o tytuł mistrza Europy. W 1/8 finału zmierzą się z Chorwatami i będą w tym pojedynku faworytem.