Rewolucja w sektorze młodzieżowym Barcelony!

Joan Laporta
Joan Laporta PressFocus

Barcelona zwolniła trenera swoich rezerw, Garcię Pimientę. To decyzja o tyle niespodziewana, że szkoleniowiec zbierał dobre recenzje za swoją pracę z młodzieżą, a był nawet przymierzany do przejęcie pierwszego zespołu. Wraz z Pimientą pracę straciło kilku ważnych pracowników związanych z futbolem młodzieżowym Dumy Katalonii.

  • Garcia Pimienta, dotychczasowy trener Barcelony B, został zwolniony
  • Powodów jest kilka, ale najważniejszym z nich jest dwukrotna porażka przy próbie awansu do Segunda Division A
  • Poza nim pracę straciło – bądź niebawem straci – kilku innych pracowników sektora młodzieżowego klubu

Garcia Pimienta stracił pracę. Rezerwy Barcelony bez trenera

Jak donoszą hiszpańskie media, Joan Laporta zdecydował się zwolnić Francisco Javiera Garcię Pimientę z roli trenera Barcelony B. To sytuacja zaskakująca na wielu poziomach. Po pierwsze, szkoleniowiec był bardzo chwalony za pracę z młodzieżą. Tylko w ostatnim czasie pod jego okiem dorastali, między innymi, Ansu Fati, Ronald Araujo czy Oscar Mingueza. Po drugie, niedawno klub z Katalonii zdecydował się przedłużyć kontrakt z Pimientą o kolejny rok. Po trzecie, od czasu zwolnienia Ernesto Valverde dotychczasowy szkoleniowiec rezerw był przez media rozpatrywany w roli poprowadzenia drużyny seniorskiej.

Pimienta od 19 lat pracował w klubie. Na początku swojej kariery pomagał takim zawodnikom, jak Lionel Messi. Jego największym trenerskim sukcesem był triumf w Młodzieżowej Lidze Mistrzów z 2018 roku, gdy prowadził zespół do lat 19 (Juvenil A).

Powody zwolnienia uznanego szkoleniowca

Jak donosi hiszpański Sport, powody do zwolnienia znalazły się co najmniej trzy. Najważniejszym – dla Joana Laporty – był ponoć aspekt stricte sportowy. Barcelona B miała najwyższy budżet spośród ekip z trzeciego szczebla rozgrywek, a mimo tego Pimienta dwukrotnie zawiódł w walce o awans do zaplecza ekstraklasy. Rok temu przegrał baraże z Sabadell, a kilka tygodni temu z UNAM Murcia.

Po drugie, ponoć zarobkom Pimienty bliżej było do ligi drugiej, aniżeli trzeciej. Zwolnienie go wiąże się zatem z cięciem kosztów, choć w związku z obowiązującym jeszcze przez rok kontraktem, klub musi zapłacić mu odprawę. Wstępnie mówiło się nawet o kwocie miliona euro, ale ostatecznie ma ona sięgnąć 200 tysięcy.

Trzecim powodem zwolnienia jest chęć zrewolucjonizowania struktur futbolu młodzieżowego. Oprócz Pimienty zwolniono także Aureliego Altimira (szefa 11-osobowych sekcji piłkarskich), Alexa Garcię (odpowiedzialnego za dział skautów). Niepewna jest także przyszłość dawnego asystenta śp. Tito Vilanovy, Jordiego Roury, który obecnie jest szefem sekcji młodzieżowych.

Komentarze